Site Haritası | İletişim
 
Kompakt Müon Solenoid -Türkiye logo

Boğaziçi Üniversitesi
Kompakt Müon Solenoid Grubu

Boğaziçi Üniversitesi olarak Kompakt Müon Solenoid Ortakçalışmasına 2000 yılının başında katıldık.

Grup olarak deneydeki diğer Türk gruplarıyla  işbirliği içinde Kompakt Müon Solenoid dedektörünün Hadron Kalorimetresi bölümünde, özellikle de bu kalorimetrenin en uçtaki parçası olan ileri hadron kalorimetresinde (HF) çalışmaktayız.

Dedektörün yapımı sırasında bazı mekanik parçaların Türkiye'de yaptırılması konusunda CERN yetkililerine yardımcı olarak Türkiye'de bu parçaların en iyi ve en hesaplı yapılmalarını sağladık. Kompakt Müon Solenoit Ortakçalışma Grubu bu parçaları yapan firmalara Altın Plaket ödülünü vererek bunun böyle olduğunu kanıtladı.

Boğaziçi Üniversitesi grubu Kompakt Müon Solenoid deneyinde birçok Türk üniversitesinden fizikçileri içeren  tek Türk grubudur. Grubumuz şu anda beş doktoralı eleman ve üç öğrenciden oluşmaktadır.

Çalışmalarımızın mali desteği daha çok TAEK'ten gelmektedir. Buna ek olarak Iowa Üniversitesi ve az miktarda Boğaziçi Üniversitesi Araştırma Fonundan destek almaktayız. Daha önceleri ise bunlara ek olarak TÜBİTAK, NATO, Fermi Lab ve Boğaziçi Üniversitesi Vakfı'ndan destek aldık.

Kompakt Müon Solenoid deneyine ek olarak Fermi Laboratuarındaki (ABD - Şikago) SELEX ve MIPP deneylerine de katıldık. 

 

Further info on azii and further information concerning niversitesi
Page provided by GoFTP FREE